הונג קוּן (כפר אדומים) צ'ן
紅村拳


זה מה שאנחנו מלמדים

הונג קוּן (כפר אדומים) צ'ן (紅村拳) מגיעה מאומנויות לחימה מהעתיקות והיעילות ביותר למערכות צבאיות. היא עוצבה למבוגרים ולנוער בוגר בנפשו. האימונים קשים, מסוכנים ותובעניים. דורשים התמדה, מוטיבציה גבוהה, ראש טוב ואי פשרות על סטנדרטים. השיטה מאמנת בנשקים מאולתרים ומסורתיים כהכנה להבנה ונתינת טכניקות להגיב למצבים בשדה הקרב לחייל לעתיד כדי לשמור על חייו ותפקודו בסביבה האלימה בה הוא נמצא. האמנות לא בשביל אימוני ספורט או התעמלות. כמו כן בשל אילוצי זמן וכסף, עליה להילמד מחוץ ללוח הזמנים של אימוני צבא רגילים.

זו הסיבה שאנו מלמדים

האלימים מחפשים את קורבנם. לאזרחים, במצב שאנו נמצאים בו היום, עדיף להימנע מעימות פיזי חזיתי; וכן לעשות שימוש בכוח מנע בהגנה עצמית רק כמוצא אחרון אחרי שכל שאר האפשריות מוצו. אנחנו מבינים שהגנה עצמית איננה דו-קרב או קרב זירה, אלא סגנון חיים המפחית את הסיכוי להיות מותקף. אנו מבינים גם שעקרונות ההגנה העצמית מנוגדים במובן מסוים לאלה של אומנויות לחימה ספורטיביות (כמו טאיקוונדו, או MMA) המתגמלות התנהגות אגרסיבית.

זה מי שאנחנו

הדוֹג'וֹ הראשי של השיטה – אקדמית ריוּקיוּ קנפּוֹ (琉球 拳法 學院) הינו מכון מקצועי המתפעל ארבע ימים בשבוע. בהתאחדות הדוֹג'וֹ ריוּקנקאן (אקדמית אגרוף ריוּקיוּ) וקנפּוּקאן (אקדמית אגרוף הטייפון) עם שני מאסטרים. אין אגרות מבחנים. אם אינך מרוצה תפסיק את האימונים בהתראה של 90 יום. אנו פה בשבילך. אנו מציעים שירות. יש לנו מפגש רבעוני עם התלמידים או הוריהם ומדריכינו. בו אנו דנים בכיוון מערכת הלימודים ודעתכם (תהיה זו הצעות לשיפור חווית הלמידה שלכם, תלונותיכם או רגשותיכם) עליה, או כל דבר אחר שתרצו להעלות לדיון.

אקדמית ריוּקיוּ קנפּוֹ ממוקמת בכפר אדומים. היא הוקמה בשנת 1975 באינדיפנדנס, מדינת מיזורי בארצות הברית על ידי יונתן דוד נתן לאחר שפרש מקנפו סיני. בשנת 1976 כאשר אויאטה הגיע לארה"ב הוא נתן לו שם הדוג'ו: ריוּקנקאן. האקדמיה מפקחת על פעילות שאר הדוג'ו של ריוקיו קנפו קוֹבּוּג'וּצוּ קאי, מועדונים וקבוצות המלמדות בישראל. מה שהופך אותה לדוֹג'וֹ הראשי. האקדמיה חברה בריוּקיוּ קנפּוֹ קראטה קוֹבּוּדוֹ רנגוֹקאי (琉球 拳法 唐手 古武道 連合会) – ארגון גג המאגד בתוכו את הריוּקיוּ קנפּוֹ קוֹבּוּג'וּצוּ קאי (琉球 拳法 古武術会) וארגונים אוקינאווים נוספים.

שני דברים לשקול

יש לנו שני דרישות שיעלו לכם עוד קצת, אם תחליטו להמשיך ללמוד איתנו אחרי "תוכנית ההתחלה". ראשית, חברות בארגון. זהו תשלום אחד בסך 125₪ שמכסה את התלמיד עד מבחן השוֹדאן (החגורה השחורה.). הוצאות אחרות יהיו רכישת מדי האימון, כלי הנשק עליו תתאמנו בדרגה הנוכחית ונעלי ספורט לשימוש בדוֹג'וֹ בלבד.

זמנים:
מבוגרים: ניתנים מגוון שיעורים ייעודיים. צהרים: שני - חמישי 14:00 -15:00. ערב: שני – חמישי, שני שיעורים ברצף. הראשון באורך שעה וחצי, השני שעה. ניתנים 18:00-20:30.
אבות ובנים: ימי ראשון 17:45-19:00.
ילדים: (כיתות ד'-ח') ימי שני וחמישי בשעות 16:45-17:45.

הגנה עצמית היא לא משחק . המטרה שלנו היא לספק אסטרטגיות יעילות ויכולות לשרוד מפגשים אלימים – באיזו רמה שתהיה.המטרה שלנו אינה ללמד אותך איך לעמוד שם ולהילחם. איננו מלמדים להילחם ב"דו קרב"; אף לא אכפת לנו "מניצחון". מטרת ההגנה העצמית היחידה שלנו היא ללמד אותך איך לגמור את זה עכשיו! על ידי סיום תקרית אלימה במהירות, אתה עושה דבר אחד מוודא את הביטחון האישי שלך. האסטרטגיות, הטקטיקות ורמת הכוח הנחוצה משתנים כולם לפי רמת הסכנה, המטרות שלך או מקצוע.

הצהרה פשוטה אבל נתונה במחלוקת היא: הסיבה שרוב טכניקות 'אומניות הלחימה' נכשלות במצבי אמת, היא משום שהאדם שמנסה להוציאן לפועל לא הפנים את "הבסיס" כמו שצריך. ישנם אלמנטים יסודיים שהתקפת מנע מוצלחת חייבת להיות מורכבת מהם. באימון, חזרה על יסודות אלה, נתקלת בגישה של "כן כן אני יודע". הבעיה היא שבעימות אלים זה ש"יודע", עושה הכל חוץ מאותם "יסודות" ולכן מפסיד בקרב. מכיוון שמטרתנו היא הישרדות, ולא ספורט, אנחנו מדגישים שהיסודות האלה חייבים להיות מוטבעים בלוחם. אותנו לא מעניין שאתה "יודע", אכפת לנו שאתה "מבצע" את הבסיס בצורה אינסטינקטיבית ואוטומטית כמו לנשום.

טכניקות מתקדמות הן לא יותר מהבסיס, רק בהבנה קצת יותר עמוקה. "הפנמת" תרגילי הבסיס לא רק תציל אותך במצב אמת, אלא אף תאפשר לך לשלוט בעוצמה שלך דבר שישמור עליך מחוץ לכותלי הכלא לאחר מכן./p>

יתכן ואתה יודע עשרות ומאות טכניקות, אבל אם אתה לא מבין מה גורם להן לעבוד אתה לא תוכל לבצע אותן מחוץ לאולם האימונים. לעומת זאת, אם אתה מבין עקרונית מה גורם לטכניקות לעבוד, לא משנה מה מתפתח, תוכל לפתח תרגיל - בזמן אמת - אשר יעבוד כנגד כל תוקף בכל גודל. למתאמן חייבת להיות הבנה מושרשת של עקרונות אלה; שירשו לו לתפקד ביעילות בתוך הכאוס של העימות הפיזי. "אספן הטכניקות" יקפא במקום בתימהון, לא בטוח איזו טכניקה, מתוך המאות שהוא "יודע", הייתה הטובה ביותר. עד שהחליט על אחת, ההזדמנות, והיעילות של התרגיל, עברו. זו 'הסיבה' שכל כך הרבה תרגילים נכשלים בתרגול אמת מחוץ לאולם האימונים.


אימונים בהונג קוּן (כפר אדומים) צ'ן, כפי שהוזכר לעיל, הם קשים, מסוכנים ותובעניים. על מנת למנוע - או למזער את חומרתם של - פציעות בזמן האימונים, על התלמיד לנהוג על פי הכללים המפורטים להלן לפני, במהלך ואחרי כל אימון

 1. על החניך לנהוג על פי ההוראות, ההנחיות וההסברים של המדריך; ובמקרה ונפל אצלו ספק יבקש הסבר.
 2. על החניך לא לרוץ קדימה מעבר להוראות המדריך; ללא קשר לגודל הכישרון שיכול להיות לו.
 3. בזמן האימון על החניך לא להציע שום התנגדות ולתת לכל תמרון לצאת לפועל באופן חופשי . כדי להגיע לרמה גבוהה בביצוע התנועה.
 4. חיוני ביותר לחניך להיות חופשי מתכשיטים למיניהם (טבעות, שרשראות, שעונים וכו') שעשויים להפריע לאימונים ו/או עלולים לגרום לפציעה.
 5. על החניך להבין שיש לבצע מכות בצורה מתודית, בעיקר בשלבי הלימוד הראשוניים. אין חשיבות למהירות, אף אין צורך לבצע מכות בעוצמה.
 6. על החניך ובן זוגו להסכים על מערכת סימנים בו ישתמשו כדי להודיע אחד לשני להפסיק להפעיל לחץ בעת ביצוע תרגילים.
 7. על החניך לבצע מתיחות ותרגילי חימום במידה מספקת על מנת להוריד את הסיכוי לפציעה.
 8. על החניך ללבוש תמיד את ציוד המגן המתאים בזמן אימון.
 9. כל פרק זמן מסוים על החניך לבדוק את הציוד האישי שלו על מנת להבטיח את תקינותו. במידה והמדריך יחליט שהציוד אינו במצב תקין, החניך יפסיק מיד את האימונים הפיזיים עד לתיקון המצב.
 10. החניך נדרש להביא.החניך נדרש להביא מחברת ועיפרון ולרשום את מה שלמד. מחברות יוצגו למדריך על פי דרישתו.
 11. זה הדוֹג'וֹ שלך. כבד אותו. החזר ציוד למקום בגמר השימוש. שמור על אולם האימונים (ועל חדר ההלבשה) נקי ומסודר. על פי הנהוג באוֹקינוואה תידרש לנקות את הדוֹג'וֹ לפני התחלת השיעור.